Časté otázky

Na čo je dobrá zimná záhrada?

 

Zimnú záhradu si vo Vašom domove môžete najľahšie predstaviť, keď si položíte nasledovné otázky:

 

 • máte radi pohladenie rannými slnečnými lúčmi, ktoré zažiaria do Vášho bytu a naplnia Vás pozitívnou energiou na celý deň?
 • máte radi presvetlené priestory, prirodzené denné svetlo a vzdušnosť vo Vašom byte?
 • radi by ste bez ohľadu na ročné obdobie, po príchode domov zo zamestnania odpočívali v tichučkom jarnom daždi, pri jesennom západe slnka, v zimnom snežení a pritom si užívali pohodlie bytu?
 • chceli by ste privítať svoju rodinu, svojich hostí a známych, v miestnosti s mimoriadnou atmosférou, kde by ste v príjemnom prostredí vychutnávali výborné vínko a počas rozprávania sa až do noci sledovali hviezdy na nebi cez priehľadnú strechu?


Všetky tieto pocity Vám a Vašej rodine zabezpečí profesionálne postavená zimná záhrada od spoločnosti Techcon-SK s.r.o.


“Zimná záhrada je harmónia medzi svetlom a priestorom, je to miestnosť so zvláštnou atmosférou, kde sa môžete cítiť spätý s prírodou a pritom to je miestnosť, ktorá je centrom rodinného domova.”

 


 

Akú zimnú záhradu si mám vybrať?

 

Predtým, ako sa rozhodnete akú zimnú záhradu si vyberiete, pomôžeme Vám nájsť odpovede na otázky rôznych hľadísk.

Hlavné zretele:

 • využitie zimnej záhrady, jej funkcia,
 • typy použitých materiálov podľa typov,
 • smerovanie zimnej záhrady podľa svetových strán.

Podľa používateľnosti rozlišujeme obývateľné zimné záhrady, ktoré sú organickou súčasťou Vášho bytu a slúžia na udržanie mediterránnych podmienok pre Vaše obľúbené rastliny.

Naša firma pri plánovaní zimnej záhrady zohľadňuje aj ďalšie dôležité kritériá, ako sú dizajnové črty Vášho domu, tvar a farby používané na fasáde a výplniach otvorov. So sledovaním dizajnových jednotiek dosiahneme harmonické a vkusné prispôsobenie pri dodatočne postavených zimných záhradách k domu.
 


 

Ako sa rozhodnúť: výrobca alebo systém?

Nakoľko si zimnú záhradu kupujete zväčša raz za život a budete ju využívať 20-30, alebo viac rokov, je veľmi dôležité sa správne rozhodnúť.

Spávná volba je teda ULTRAFRAME

Každý jeden element systému zimných záhrad vyvinuli inžinieri konkrétne na realizáciu zimných záhrad pri zohľadnení na statické výpočty a estetickosť uzlových bodov. Pozorovali a zohľadňovali aj jednoduchú montáž, statiku a estetickosť, design, prievzdušnoť, mikroventiláciu, vodotesnosť, doplnky a záruku. Sumár týchto hľadísk znamená systém Ultraframe.
 


 

Z akého materiálu sa vyrába funkčná zimná záhrada?

Funkčná zimná záhrada sa dá vyrobiť z rôznych konštrukčných materiálov.

Podľa základných materiálov môže byť z dreva, plastu (PVC), hliníka s prerušeným tepelným mostom a z kombinácii dreva a hliníku.

Pri vyberaní by sme mali zohľadniť funkciu a účelovosť obytnej zimnej záhrady, materiál výplní otvorov na dome či bytu, ich farbu, a samozrejme cenu.

Vymenované materiály sú dôležité hlavne pri výbere typu bočnej steny zimnej záhrady.

Nami realizované zimné záhrady majú strešný system v každom prípade z hliníkovej konštrukcie obalenej s PVC Ultraframe.

Tento strešný system nevyžaduje extra údržbu a ľahko sa čistí.

Môže byť fóliovaný – veľký výber farieb a imitácií dreva.

Má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a je cenovo dostupný.
 


 

Nakoľko je teplo alebo zima v zimnej záhrade?

 
Na základe doterajších poznatkov je samozrejmé:

Zimná záhrada sa kvôli veľkým preskleneným plochám rýchlejšie prehrieva vplyvom slnka a rýchlejšie sa aj ochladzuje vplyvom chladného vonkajšieho počasia, ako normálne postavený obytný dom. Preto Vám naša firma ponúka celohodnotnú obytnú zimnú záhradu a nezabúda ani na meraniami podoprené fakty.

Z tohoto hľadiska sú dôležité dva body: strecha a bočné steny.

Ciele môžu byť:

 • Aby v lete nebolo teplo: – riešenie: tienenie na strechu – alebo dobré sklo s ochrannou schopnosťou voči slnečnej energii, špeciálne na tento účel vyvinutý polykarbonát s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, prevetrávateľnosť cez okná v bočnej stene.
 • Aby nám v zime nebola zima v zimnej záhrade: – riešenie: optimálne navrhnuté vykurovanie, bočné steny s kvalitným zasklením.

 

“Dobre navrhnutá zimná záhrada sa dá po celý rok pohodlne využívať ako plnohodnotný obytný priestor spätý s prírodou, po ktorom túži veľa ľudí vo svojom domove.”

 


 

Prečo je dôležité vetranie?

 
Pre Vás nie je hlavnou otázkou, či je treba vetrať zimnú záhradu alebo nie. Samozrejme, každý dbá na otvárateľnosť a vetrateľnosť cez bočné steny, pri potrebe na základe aktuálneho počasia. Pre nás, ako skúsených profesionálov je cieľom poukázať na to, čo sa môže stať, keď je všetko na zimnej záhrade uzavreté.
Väčšina firiem je pyšná, keď hovorí, že naša zimná záhrada je hermeticky uzavretá a nepremoká do nej! Horšie by už nemohli spraviť jej majiteľom. Nakoľko poväčšine býva v zimnej záhrade veľa kvetov, časté sú aj mini fontánky a najväčším faktorom je stretávanie sa vonkajšieho studeného vzduchu s vnútorným teplým vzduchom a tým aj možnosť väčšieho zrážania vlhkosti. Okamžite sa ukážu znaky plesne a húb.

Riešením je nami ponúkaný komplexný systém so zabudovanými vetracími otvormi. Anglická firma Ultraframe pred 25 rokmi navrhla a patentovala svoj systém strechy pre zimné záhrady, ktorý zimnú záhradu prevetráva aj keď je uzavretá. Vďaka tomu sa do 60% relatívnej vlhkosti predchádza roseniu a plesniam. Naša firma zastupuje tento systém na Slovensku kde máme veľa spokojných zákazníkov.
 


 

Čo znamená obytná zimná záhrada?

 
Dobre navrhnutú obytnú zimnú záhradu charakterizujú bočné steny s veľkými, otvárateľnými, presklenenými sekciami s dobre ukotvenou strešnou konštrukciou s vetracími otvormi, bezpečnostným sklom, alebo polykarbonátom.

V každom ročnom období sa dá zimná záhrada využívať ako plnohodnotný vykurovaný a zatieniteľný obytný priestor, je to priestor spätý s prírodou, “šperkovnička” s exkluzívnym vzhľadom.
 


 

Koľko stojí zimná záhrada?

 
Cena zimnej záhrady vždy závisí od jej formy, od typov naplánovaných výplní otvorov v bočnej stene a ich materiálov. Nenaceňujeme z tabuliek, ale všetky zimné záhrady sú nacenené individuálne po zameraní priamo u Vás, na základe Vašej predstavy a jednotlivých položiek.

Dobre navrhnutá zimná záhrada v ideálnej veľkosti a s technickými prvkami sa pohybuje v takej cenovej kategórii, ako s podobnými parametrami postavený nový rodinný dom (m2). Rozdiel je v tom, že pri zimnej záhrade môžete počítať s exkluzívnym dojmom a pocitom luxusného bývania.
 


 

Ktorú firmu si mám vybrať na postavenie zimnej záhrady?

 
Táto otázka je v okruhu našich zákazníkov častá. Pokúšame sa im pomôcť a poradiť na základe našich skúseností. Našim cieľom je, aby zákazník aj keď si na zrealizovanie zimnej záhrady nevyberie nás, aby sa aspoň rozhodol podľa správnych kritérií. Na Slovensku ponúka vo svojom portfóliu zimné záhrady veľmi veľa firiem, ale tieto firmy častokrát nerealizujú zimné zahrady každodenne a majú omnoho menej skúsenosti ako firmy, ktoré sa pohybujú len v tejto oblasti. Naša spoločnost je na trhu v oblasti zimných záhrad od roku 2005 a za ten čas získala neporovnateľné znalosti a skúsenosti.

Kritérie, ktoré sa oplatí premyslieť pred rozhodovaní:

 • akým systémom robia? Zvlášť bočné steny a strecha. Strecha sa nesmie vyrobiť z okenných profilov! (nie sú na to navrhnuté)
 • čo je systém? strecha, ktorá je, v najlepších prípadoch z profilov s prerušeným tepelným mostom. profily pozvárané pri rohoch – to nie je strešný systém!
 • Kvalitný strešný systém je medzinárodným normám vyhovujúci, má do detailov vypracované uzlové body, je vyvinutý a testovaný na využívanie pre prestrešenie zimných záhrad, ľahká montáž, viacstupňový uzáver vody, prispôsobivý rôznym zaťaženiam.
 • projektovanie? zimná záhrada sa považuje za obytný priestor! Dôležitá je riadna projektová dokumentácia a výpočty statika, treba brať v úvahu, že budete mať nad hlavou niekoľko ton skla a snehu!
 • referencie? vypýtajte si od firmy katalóg referencií, ale pozor! Fotky od výrobcov neberte za referenciu zastupujúcej firmy, lebo sa môže stať, že Vašu zimnú záhradu budú montovať ako prvú – bez skúseností! V referenciách na tomto webe sú vyfotografované výlučne naše práce. Naša spoločnosť sa nepýši s realizáciami iných dodávateľov!
 • záruka? vyberte si takú firmu, ktorá je už dlhší čas na trhu a má dosť skúseností!
 • dobrá cena – veľké zľavy? Najväčšie podvody! Nie je možné ponúkať kvalitu za nízku cenu!

 


 

Polykarbonát alebo sklo?

 
Keď si plánujete postaviť peknú zimnú záhradu, tak sa táto otázka vzťahuje iba na strešnú konštrukciu. Profesionálny systém zimných záhrad je navrhnutý tak, aby sa ako výplň dali použiť rôzne typy skiel alebo polykarbonátov v rôznej hrúbke. V bočných stenách obytných zimných záhrad v každom prípade používame dvoj- alebo trojsklo, samozrejme termoizolačné.
V nižšie uvedenej tabuľke porovnáme polykarbonát a sklo podľa ich využívateľnosti a z hľadiska objednávateľa.

SkloPolykarbonát
Váha:kalené+bezpečnostné termo-sklo (6+12+33.1),   33,2kg/m2 Hrúbka 25mm, 5komorové, 3,2kg/m2
Odolnosť voči rozbitiu:vysoká odolnosť (6mm kalené sklo)vysoká odolnosť (pružnosť)
Priehľadnosť:čisté, číre, neskresľujúcečíre ale nepriehľadné (je vidno iba obrysy)
Farebnosť:priehľadné so zeleným, modrým a dymovým  podfarbenímčíry, biely, bronzový, strieborný (ochranný voči slnku)
Životnosť:doživotnáčasom zostarne, ľahko sa poškrabe
Zvuková izolácia:prijateľná (Rw=min.40dB), počas dažďa ticháprijateľná (Rw=20-25dB), počas dažďa trošičku hlučné
Tepelná izolácia:dobrá, 24mm štruktúra skla: U=1,1 W/m2Kdobrá, 24mm hrúbka: U=1,37 W/m2K
Ochrana voči slnku:vynikajúca kvalita, máme v ponuke sklo s odolnosťou voči slnečnému žiareniustrieborný (odolný voči slnečnému žiareniu), v komôrkach sa ale vzduch prehrieva (možnosť odraziť až 80% žiarenia)
Cena:vysoká, (štruktúra, ochrana voči slnku, samočistiaci účinok…)Lacnejšie prevedenie (základná ponuka)
Pocit pri používaní:veľmi pozitívne vyjadreniarôzne vyjadrenia